Ove godine navršava se trideset godina od smrti legendarnog glumca Dragomira Bojanića Gidre koji je svog scenskog prikaza na malim ekranima i danas u sjećanju kod brojnih ljubitelja sedme umjetnosti sa područja bivše Jugoslavije. Zbog isticajnog šarma i komičnosti, šira javnost ga i danas pamti po ulozi Živorada Žike Pavlovića kroz koju je nasmijao mnoge glumeći u filmskom serijalu ''Lude godine''. Iako je kroz ulogu simpatičnog i luckastog ''Her Žike'' pokazao vrhunac svog glumačkog talenta, ipak postoje još mnoge druge uloge kroz koje se isticao a koje je važno spomenuti. Te uloge kroz filmove, o kojima ćete moći da čitate u nastavku su subjektivan pogled ali su ipak vrijedne pažnje, zbog čega bi svaki filmofil treba pogledati ove filmove.
Dama koja ubija (1992)
Iako je kroz filmski serijal ''Lude godine'' koje je režisirao Zoran Čalić, stekao veliku popularnost ipak se treba osvrnuti i na drugi manje popularan filmski serijal ''Ćao inspektore'' koji je jugoslovenski ''Sen Trope''. U ovom filmu koji je četvrti iz istoimenog filmskog serijala, Gidra je odigrao jednu od svojih posljednjih uloga a u pitanju je lik kriminalca i švercera oružja pod imenom Kornelone gdje smo mogli vidjeti njegov komičan izraz dok priča srpski za italijanskim naglaskom. Inače u ovom filmu pratimo legendarnog Bokija (Velimir Bata Živojinović) i Pajku (Boro Stjepanović) koji dobiju zadatak da na poznatoj turističkoj lokaciji moraju da spriječe šverc oružja. Banda, koja se bavi švercom, sačinjena je od žena. Znajući, kako će na kraju i sam reći, iz iskustva kakvi su Boki i Pajko po pitanju žena, on izmišlja priču da su lepotice zaražene sidom i da hoće da unište srpski narod.
Majstor i Šampita (1986)
U periodu osamdesetih godina prošlog vijeka Gidra je pokazao umijeće na filmskom platnu posebno kroz komične performanse u ulozi već spomenutog ''Žike'' ali je i ovaj film opravdao njegovu zabavljačku stranu. Iako je riječ o pomalo zaboravljenom filmskom naslovu u ovom djelu imamo priliku legendarnog Gidru da gledamo u ulozi Mileta Čupića, vlasnika obućarske radnje i velikog ženskaroša. Tokom filma vidimo njegov fler sa mladom novinarkom Šampitom (Sonja Savić) koja je dobila zadatak da napravi priču ''Mala privreda, velika lova'' gdje pokušava izvući informacija zadoveći majstora Mileta. Majstor ukrade devize od svoje žene da bi iznajmio ljubavno gnezdo za sebe i novinarku. Međutim, novinarka slučajno nalazi taj novac, odnosi ga u redakciju kao sumnjiv i sprema se da napiše članak. U filmu očekujte mnogo zabave i neobičnih situacija koje će održati pažnju kod gledalaca.
Burduš (1970)
Iako je riječ o njegovoj sporednoj ulozi, ne treba zapostaviti njegovu glumačku snagu koju je tu pokazao. U ovom filmu odigrao je pomalo nesimpatičnog nasilnika i alkoholičara Rateda koji će preoteti voljenu ženu gl.junaku koji kroz ovu emotivnu ulogu u široj javnosi i postao Burduš. Inače ovaj film se nadovezuje na televizijsku seriju ''Muzikanti'' koja je bila veoma dobro prihvaćena od strane publike što je inzistiralo i snimanje filma. Sama radnja ovog filma kojeg je režisitao Miodrag Popović, vrti se oko trojice siromašnih muzikanata koji su vašarski zabavljači i svirači po kafanama Burduša (Jovan Janićijević), Rajka (Milan Srdoč) i Lepog Caneta (Miodrag Andrić). Zahvaljujući svom uspjehu na jednoj televizijskoj seriji ova trojica dobijaju priliku da odu u Beograd gdje postanu bogati i poznati u glumačkim krugovima. Ubrzo se tu njihovi interesi mimoilaze a uspjeh i slava rastavlja stare prijatelje. To mnogo povrijedi Burduša, koji usamljen i tužan, posebno zbog izubljene ljubavi odluči napustiti zemlju.
Marš na Drinu (1964)
Jedna od prvih uloga kroz koju je stekao popularnost bila je svakako uloga kaplara Janićija u ovom istorijskom filmskom naslovu kojeg je režisirao Žika Mitrović. U ovom filmu koji je obradio dešavaja iz Cerske bitke imamo perspektivu događaja iz ugla jednog artiljerijske baterije u kojoj se nalazi i kaplar Janićije a koja dejstvuje u sastavu kombinovane divizije. Tu će gledaoci kroz nekoliko datuma vidjeti hronološka dešavanja gdje će gledati njihov odlazak na liniju fronta ali i konačni sukob na planini Cer. U ovom filmu važno je spomenuti i dobra glumačka ostvarenja kada su u pitanju Aleksandar Gavrić, Ljuba Tadić, Zoran Radmilović i Branko Pleša.
Vojnikova ljubav (1976)
U ovom naslovu kojeg je režisirao Svetislav Pavlović, Gidra je odigrao ulogu starijeg vodnika Popa koji će pred gledaoce iznijeti prikaz jednog strpljivog starješine koji će stajati iza toga da regrutovane mladiće izvede na pravi put. Među njima je i glavni junak Stanko (Voja Brajović) razmaženi mladić iz bogate porodice koji se nalazi pred brojnim izazovima i iskušenjima pri čemu polako odlazi na stramputicu. U međuvremenu odlazi na osluženje vojnog roka pri čemu novo okruženje treba da ga preporodi i od njega napravi novu osobu. U međuvremenu zbog odsustva njegove voljene djevojke ali i novih okolnosti u kojima se ne snalazi dolazi do sukoba sa pojedincima u kasarni. Sve to primorava mladića da okrije nove vrijednosti koje će od njega napraviti čovjeka.
Đango posljednji revolveraš (1967)
Svoju popularnost Dragomir Bojanić će tokom šezdesetih godina, graditi i u Italiji gdje su se uveliko snimale verzije italijanskih vestern ostvarenja pod nazivom ''špageti vestern''. U novom okruženju naš glumac će dobiti novi pseudonim Entoni Gidra pri čemu će u Italiji snimiti nekoliko vestern ostvarenja. Među najpopularnijim ulogama je svakako uloga revolveraša Rezoa u ovom fikmskom naslovu. U ovom filmu pratimo Ramona čije roditelje ubijaju ljudi zemljoposednika Džona Bareta. Dok pokušava da se osveti, Ramon je ranjen, ali je spasao život Rezi, starom razočaranom ubici. Dok njeguju njegove rane, muškarci postaju nevoljni prijatelji i Reza uči Ramona vještinama pucanja, preživljavanja i usamljenosti koju ubice moraju da podnese. Ramon postaje prijetnja za Bareta i zemljoposednik angažuje Rezu da ubije Ramona.
U zatvoru (1985)
U ovom fimskom naslovu koji obrađuje stanje ženskih zatvorenica u jednoj kazneno-popravnoj ustanovu, možemo ga pratiti kao zatvorskog čuvara Blagoja koji će biti jedan od saveznika glavne junakinje. U ovom filmu pratimo Vidu (Dara Džokić) koja je napustila svoj posao sudije i došla u malo provincijsko mjesto gdje će postati novi upravnik ženskog zatvora. Ona je razvedena žena koja sa gluvonijemom kćerkom i majkom a njen odnos sa pojedincima posebno prema zatvorenicama nailazi upočetku na otpor kod rukovodstva i čuvara. U međuvremenu na provršinu isplivavaju i njeni privatni problemi ali i ljubavni život koji se razvije u malom mjestu što će, zajedno sa već postojećim poslom i odnosom prema zatvorenicima, za ovu mladu ženu stvoriti nove izazove sa kojima će se morati suočiti.
Dvoboj za južnu prugu (1978)
Svakako ne treba zaboraviti ni njegov dobrinos u ulogama u partizanskim filmovima a jedna od njegovih boljih uloga gdje je pokazao svoju odvažnost i stil je i uloga Savjetnika Stankovića. U ovom ostvarenju savjetnik dolazi na jug Srbije s ciljem podizanja ustanka u oktobru 1941.godine. U tom periodu partizani iz južne Srbije i Makedonije su dobili direktnu poruku od Glavnog Štaba partizanskih jedinica Jugoslavije da izvode diverzije na pruzi: Niš-Pirot-Sofija. Ovo je bio početak dugotrajnog i iscrpljujućeg dvoboja za moravsku i nišku prugu - glavne Hitlerove putne arterije za snabdijevanje trupa na Mediteranu i istočnom frontu. Protiv Nijemaca, Bugara i domaćih izdajnika se podigao u borbu narod južne Srbije napadajući okupatore sa slobodnih teritorija i iz neprijateljske pozadine.
Timočka buna (1983)
Da mu odgovaraju uloge ličnosti kroz koju se interpretira jedan iskoriski događaj pokazao je i u ulozi Ljube Didića jednog od vođa pobune seljaka u Timčkom okrugu za vrijeme istomimene bune. Kroz ovu ulogu pokazao je svoju odvažnost i dominaciju u emocijama dok pokušava da bude jedan od narodnih tribuna. Inače u ovom ostvarenju koje je režisirao Žika Mitrović, pratimo dešavanja 1883.godine kada oko 20.000 stanovnika Timočke krajine podiže bunu protiv kralja Milana Obrenovića. U samom filmu se isprepliće sukob dvojice braće i to Lazara (Ljubiša Samardžić) koji je seoski učitelj a koji učestvuje u pobuni i sa druge strane kapetana Sibina (Velimir Bata Živojinović) koji kao oficir ostaje vjeran kralju. Pored toga pratimo i ljubavni odnos Lazara i mlade Austrijanke pri čemu ih zajedno dijele isti buntovni i revolucionarni stavovi.
Oseka (1969)
Uloga kroz koju je opisao nesreće običnog čovjeka isprepletenog između dva suprostavljena tabora najbolje su oslikale emociju i stanje običnog seoskog čovjeka u ovom filmu. Iz mog subjektivnog stava uloga Milića Popovića je jedna od posebnih uloga gdje je na najbolji način ispoljio zbunjenost, uplašenost, oćaj ali i bijes u duši običnog čovjeka koji pokušava sačuvati sebe ali i svoje prijatelje i porodicu u jednom bratoubličkom sukobu. U ovom filmu koji je režisirao Vladimir Pavlović pratimo dešavanja koja počinju u septembru 1941.godine u jednom zabačenom srpskom selu kod Valjeva gdje ubrzo dolazi do sukoba između partizana i četnika kroz koji se reflektuje i sukob braće, kumova i rođaka. U tom haosu pratimo i situaciju u kojoj se grupa partizana pokušava spasiti od zarobljeništva ali i pokušaj pojedinca da spasu neke od partizana. Epilog svih događaja se dešavao u Valjevu 1944.godine pri oslobođenju grada gdje dolazi do oktrivanja mnogih tajni ali i do sukoba dvojice prijatelja, komšija i kumova a sve zbog ideologije.
Svadba (1973)
Za ulogu partizana Tadije Čemerkića na Filmskom festivalu u Puli 1974.godine, Gidra je nagrađen Zlatnom arenom za najboljeg glumca. Sama uloga u kojoj će predstaviti jednog pobunjenika i gorštaka, biće jedna od okosnica kroz naredne angažmane u sličnim projektima sa sličnom tematikom, gdje će ispoljiti svoju gorostasnost i dominantnost kao vođa. Ovaj film zasnovan je na temelju romana pisca Mihajla Lalića a čija će mnoga djela doživjeti svoje ekranizacije kao što je: Hajka, Lelejska gora i Pusta zemlja. U ovom naslovu radnja se dešava u Kolašinu 1943.godine pred sam početak Pete neprijateljske ofanzive. U zarobljeničkom logoru kojeg kontrolišu četnici pod komandom Pavla Đurišića, zatvoreni su brojni komunisti. Pri dolasku jednom poznatog pobunjenika ali i političkog komesara, zarobljeni partizani načuju da se sprema novi veliki napad njihovih jedinica, što će iskoristiti kako bi pobjegli. Međutim u grad ulaze Nijemci u okviru neprijateljske ofanzive i hapse četnike pri čemu i njih zajedno sa partizanima odluče likvidirati.
Nizvodno od sunca (1969)
Iako imam subjektivno mišljenje onda je sigurno uloga Baje Bakića, jedna od Gidrinih najboljih uloga gdje je kroz jedna dramatičan i ali i tragičan prikaz opisao jedog istrajnog seljaka koji se u svom mjestu bori protiv pravde ali i da za budućnost sela obezbjedi prosperitet. Iako je riječ o krutoj i pomalo divljoj gorštačkoj ličnosti koju je igrao u ovom naslovu, ipak je riječ o ličnosti koja se kroz glumački angažman, predstavila široj javnosti i kao osoba sa mnogo emocija ali i unutrašnje istinske strasti. U ovom filmu koji je 1969.godine ponio nagradu Zlatna arena za najbolji film, pratimo mladu učiteljicu (Dina Rutić) koja dolazi u zabačeno planinsko selo u kojem još nema školske zgrade. Ubrzo će na surovom mjestu upoznati i sa nerepeljivošću koja vlada između dva klana Bakić i Đukić što će dodatno kulminirati nakon što krene sječa državne šume zbog potrebe izgradnje škole. U sve to ona upoznaje i mračnu stranu pojedinaca koji odluče na krađu šume ali i pljačkanje tuđe imovine što sukobe dodatno rasplamsa. U svemu tome mlada djevojka će se naći između ucjena i pritisaka koji će se i na nju početi previrati posebno od strane dvije porodice.
Nadam se da ćete uživati u ovim isticajnim ulogama ali i samim filmovima za koje vjerujem da će svako od filmofila naći nešto što mu se dopada.
Đorđe Čereković
Comentarios