Žanr: komedija
Trajanje: 92 min
Ocjena: 9/10
Devedesete godine prošlog vijeka, bile se značajna prekretnica na polju filma a brojni naslovi obilježili su ovu dekadu, predstavljajući publici dobru scenografiju, glumu, priču, radnju koja nikoga nije ostavljala ravnodušnog. Do toga se obično dolazilo kroz ulaganje značajnih sredstava ali i kroz rad producentskih kuća. Međutim u tom periodu i drugi filmski stvaraoci su se trudili da uz minimalna ulaganja, predstave svoj dostignuća publici a koja će određeno djelo sigurno upamtiti. Teško je povjerovati da je u tom periodu nekima to i uspjelo a jedan od njih je svakako režiser Kevin Smit koji uz mala ulaganja i pametno osmišljen scenario donio jedan poseban film na polju komedije pod nazivom ''Trgovci''. U ovom ostvarenju glavne uloge tumače: Brajan O'haloran, Brajan Anderson, Merlin Giljoti, Lisa Spunauer.
O ovom filmu pratimo događaje jednog prodavca po imenu Dante (O'haloran) koji dolazi u prodavnicu u kojoj radu, na poziv šefa uprkos tome što je za njega dan trebao biti slobodan. Njega na poslu često posjećaje i većinu dana sa njim provodi Rendal (Anderson) koji radi u susjednoj videoteci i uglavnom sa Danteom razgovara o raznim temama. Dante je opsednut bivšom devojkom Kejtlin (Spunaucer), iako je u stabilnoj vezi sa Veronikom (Giljoti). Zbog čestog dosađivanja njegovog kolege Rendala koji ga obično dovede u neke nezgodne situacije ali i zbog raznih mušterije koji posjećuju trgovinu, Danteov radni dan na trenutak postaje veoma zanimljiva avantura sa raznim događajima.
Za ovo ostvarenje može se reći da jedan specifičan prikaz svakodnevnice običnog čovjeka koji radi običan posao a kroz splet neobičnih scena i zanimljivih dijaloga, pred publikom je prikazana jedan zanimljiva komedija. Ono što filmu daje svakako neobičan ambijent je svakako crno-bijeli stil ali i sama radnja koja se gotovo u potpunosti odvija u jednoj trgovini, što je i osnova scenarija ali i ograničenosti novčanih sredstava. Kroz više od deset različitih cjelina, donosi nam se jedna interesantna priča u kojoj u glavni plan ulaze dijalozi dvojice glavnih glumaca, pri čemu se u sve to obično upetljavaju obične svakodnevne mušterije a gdje se uglavnom nalaze teme vezano za politiku, zdravlje, seks, odnos prema poslu, životu i druge životne svakodnevnice. Nekako, ovaj film kao da pokušava da nam pošalje jednu svakodnevnicu običnog čovjeka i često njegovog dosadnog posla, kojeg je pokušao kroz ovaj nezavisni filmski prikaz, predstaviti kao nekoga ko može proživjeti razne događaje I učiniti sebi život zanimljivim.
Kroz razne avanture i zanimljive likove predočenih u uloge mušterija, film je pokušao I da predstavi jednu pomalo mračnu sliku nepovjerenja i prezira koji jedan čovjek razvija prema svom poslu i onima koje treba uslužiti što se često prepliće kroz događaje u filmu a gdje su u prvom planu i glavni akteri koji su trgovci. Nekako, kod mnogif filmofila će se steći utisak da je režiser kroz sve te dijaloge i razne teme, pokušao istaknuti ovim filmom i bunt, prkoseći visokoj produkciji u kojoj već spomenuti junaci obično budu antijunaci i neprimjetan dio okoline. Taj bunt obično je usmjeren i protiv uobičajne poslovne strategije koja preovlada na poslu pa je i to jedna od tema ovog film. Zbog toga kroz zamimljive scene koje nam prikazuje Rendala gdje će gledalac moći vidjeti jednog neodgovornog, nemarnog, lijenog, ciničnog, vulgarnog i neljubaznog prodavca koji kroz svoju filozofiju šalje poruku da mušterija ‘’nije’’ u pravu.
Tu ne treba zapostaviti ni glavnog glumca oko kojeg se i vrti većina radnje ali i sam scenario pri čemu vidimo jednog plahog i neambicioznog mladića koji se često zna naći u raznim dilemama pri čemu iskazuje svoju neodlučnost. U filmu u poseban plan dolazi i njegov ljubavni odnos prema djevojci Veroniki sa kojom je u vezi iako ima I dalje simpatije prema Kejtlin koja treba da se uda. Tu često vidimo i uticaj Veronike koja pokušava osnažiti Dantea da postane hrabriji, odlučniji i sa više samopouzdanja ali i da nastavi školovanje, što on obično ne doživljava kao nešto ozbiljno i ne želi da promjeni svoj život.
Iako je već naglašeno postojanje različitih sporednih likova, tu do izražaja dolaze i dva sporedna lika koji tumače uloge dilera od kojeg jednog lično glumi i sam režiser Kevin Smit. Zanimljivo je spomenuti i da će Smit kroz neka svoja naredna ostvarenja koja će isto biti bazirana na komedijama, predstavljati uloge Džeja i Tihog Boba kojeg će lično odlumiti na malim ekranima, a sve sa ciljem da prikaže jedan neobičan tandem.
Kada su u pitanju scene u filmu one se gotovo statične a potpuni fokus je većinom usmjeren na likove i njihove priče ali bez obzira na sve, to filmu ne uništava kvalitet i ne čini ga dosadnim. Gotovo cijeli film što je već i spomenuto, dočarava atmosferu jedne trgovine pri čemu i sami postajemo dijelom ambijenta u kojem se sve odigrava ispred nas.
Ono što je važno spomenuti je i to da se apsolutno sunjalo da će film imati bilo kakvu kvalitetu i gledanost, zbog minornih sredstava ali i nedostatkom luljdstva sa kojim se suočio režiser. Međutim, kao što se to obično znalo dešavati, čuda su se ipak dogodila a film ‘’Trgovci’’ je opravdao očekivanja kroz svoj pristup jednostavne i sirove komedije je postao pristupačan i popularan kod gledalaca. Ne treba zapostaviti ni dobre ‘’soundtrackove’’ koji u dobrom smislu zajedno sa crno-bijelom slikom dopunjavaju dobru fimsku atmosferu.
Sve u svemu, može se reći da je ovo ostvarenje jedan kvalitetan nezavisan film i po mišljenju mnogih kritičara u toj nezavisnoj produkciji zasigurno jedan od najboljih. Na jedan jednostavan i nevjerovatno originalan način, film se potrudio da nam kroz specifičan prikaz, dočara filozofiju običnog čovjeka koji postoji u našem okruženju i njegov često dosadan posao ali i njegove misli sa kojima se svakodnevno, kao i svaki drugi građanin, suočava. Ovaj film postaće i okosnica za neke nove projekte u žanrovskom smislu što će učiniti režisera prepoznatljivim kada je u pitanju komedija. Pored toga ‘’Trgovci’’ će zbog svoje velike popularnosti, doživiti i svoja dva nastavka.
Đorđe Čereković
Comments