Žanr: komedija/ drama
Trajanje: 82 min
Ocjena: 8/10
Dolaskom novog milenijuma u SAD-u je snimljeno mnoštvo zanimljivih i zabavnih filmova koji često opisuju život tinejdžera i mladih kroz njihove živote i sukobe sa okolinom. Gledali smo tu svašta, od alkohola, droge, seksa i drugih zanimljivih avantura koje junake odvode u zgode i nezgode i sve to nasmijalo je publiku, posebno one koji su se zbog svojih godina, znali poistovjetiti sa junacima. Možda sve to djeluje često neozbiljno a takvi filmovi sa elementom komedije nekako malo dobijaju pažnje od kritičara, ali ipak u ovim ljetnjim danima koji su još tu, dobro dođe pogledati nešto zanimljivo i pomalo smješno a što bi nas i inspirisalo da postanemo drugačiji. Zbog toga film Okrug Orinž jedan od takvih filmova a djelo je režisera Džej Kasdan poznat po dobrim ostvarenjima komedije koja su nastala kasnije kao što su: Hodaj muški, Loša učiteljica, Seksi snimak i drugi. Glavne uloge u filmu igraju: Kolin Henks, Džek Blek, Skajler Fiks, Katerin O' Hara.
Film prati mladića Šona (Henks) koji živi u okrugu Orindž u Los Anđelesu i završava srednju školu i vrijeme provodi surfajući i partijajući sa svojim prijateljima. Nakon što njegov prijatelj nastrada surfajući na moru Šon odluči da promjeni svoj život a u tome će mu pomoći i roman Markusa Skinera koji pronađe slučajno na plaži. Čitajući roman Šon shvati kako bi trebao da postane pisac a nakon što sazna da je Skiner profesor na Univezitetu Stanford, postavlja sebi cilj da upiše engleski jezik kod njega, a sve da unaprijedi svoje vještine. Međutim prilikom prijema na Univerzitet, srednja škola zamjenjuje podatke te Šon dobije odbijenicu jer nije imao dovoljno bodova za upis. Ipak ambiciozni mladić ne odustaje a uz pomoć djevojke Ešli (Fiks) i uz pomoć pomalu ludog brata Lensa (Blek) kreće u avanturu kako bi ispravio ovu grešku.
Iako je riječ o komediji, film ima duboku misao i šalje poruku gledaocu da treba da bude inspirativan i da se bori za svoje snove kao što je to smisao glavnog junaka. Ovo ostvarenje sugurno će pružiti svakom gledaocu svojim simpatičnim dijalozima kroz glumačku misao, jedan pogled na život i ambicije jednog čovjeka ali usput na kraju i otkriti da su prijatelji i sredina iz koje dolazimo, glavni izvor uspjeha zbog čega se može reći da film i nosi naziv po poznatom kalifornijskom mjestu. Za film se može reći da je svakako opuštajući za svakoga ko želi da se odmori poslije napornog dana pa čak i da na trenutak, pusti i po koji osmjeh.
Iako se kao i u svakoj komediji mogu naći smiješni momenti popraćeni neozbiljnim i pomalo vulgarnim rječnikom, u ovom filmu dominira i trenutak mudrih dijaloga u kojima se prepliću osjećajnost i ambicije. Posebno je to primjetno u scenama gdje Šon razgovara sa poznatim piscem Markusom Skinerom, gdje se isprepliću ambicije za uspjehom i odlaskom iz sredine koja pruža inspiraciju. U filmu se čak i prikazani pogledi glavnog glumca na pojedine pisce koje kao što su Vilijam Fokner čiji će rad biti ocjenjivan a što je opet neka univerzalna poruka na to kako savremeno društvo gleda na pisce iz prošlosti i koliko oni zapravo utiču na moderne tokove života.
Tu su naravno i trenuci emocija i toplih osjećaja koje se kriju duboko u duši Šonove djevojke koja o tome priča tokom jedne zabave gdje naglašava njegovu inteligentnost i smisao za pisanjem. U tim trenucima gdje se prikazuje i naglašava toplina ljudske duše, prikazuje se i odnos njegovih diskfukcionalnih roditelja koji su rastavljeni a koje međusobni prezir, koji je usput i narušio njihovo rasploženje, ponovo na trenutak spaja.
Sve to na trenutak običnog gledaoca baci u malu dilemu, gdje će postaviti pitanje, da li se nalazi u nekoj univerzalonoj uzbudljivoj avanturističkoj drami ili samo običnoj komediji sa toplim porodičnim osvrtom. Na ovaj način režiser, nije želio svoj film pretvoriti u jednu običnu neozbiljnu priču koja samo treba da nasmije publiku, blesavom radnjom i besmislenim i vulgarnim riječnikom kakav zna dominirati u komedijama gdje se u glavni akcenat stavlja kao što je već spomenuto a to je droga, seks, rušenje moralnih vrijednosti i slično. Kroz pametno osmišljene uloge i dijaloge režiser Kasdan je stvorio jednu pametnu komediju koja čovjeka ne samo da nasmijava već i uči o tome kako da postane inspirativniji i srećniji i da iz okruženja u kojem živi, crpi svoju snagu za život ako želi da ostvari neki cilj.
Za pohvalu je svakako i dobar izbor glumaca a prije svega to se odnosi na glavnog glumca koji će zbog svog prezimena privući pažnju a riječ je o sinu Toma Henksa a kroz performanse koje je pokazao u ovoj ulozi, gledaoci će donijeti zaključak da nije daleko od oca. Tu naravno, ne treba ni zaboraviti dobru ulogu Džek Bleka koji je široj publici poznat kao dobar i izvrsan komedijaš a i uvom filmu nam je donio prikaz blesavih i pomalo uvrnutih avantura, zbog kojeg će se mnogi nasmijati. Svakako za pohvalu je i uloga Katerin O' Hara koja je široj javnosti poznata iz uloge u filmu Sam u Kući a gdje je tumačila majku od Kevina a i ovom ostvarenju donijela je spoj emocija za pozitivnu kritiku.
Sve u svemu za Okrug Orindž ne možemo reći da je neki dubokoumni film koji će možda postaknuti na neke velike promjene ali se bar potrudio u tome. Ovaj film može se svakako reći da je jedno inteligentno djelo koje će opustiti čovjeka i doprinjeti da utiče na svoje unutrašnje promjene i bar popravi svoje rasploženje prijatnim sunčanim scenama i veselim avanturama glavnog junaka u otrivanju sebe i svojih amicija za budućnost.
Đorđe Čereković
Comments