Žanr : Biografski / Drama
Trajanje : 100 min
Ocjena : 9/10
Njemačka je sa sigurnošću zemlja sa mnogo nacija koje su emigrirale u ovu zemlju u potrazi za boljim životom. Mnoge nacije kada dođu u ovu zemlju često ostavljaju iza sebe svoje predhodne živote i polako se trude ,,otarasiti“ svih nametanja koje ističe njihova kultura i religija. Mnogi mladići i djevojke ,s ciljem kako bi bili bolje prihvaćeni i bolje se prilagodili u jednom razvijenom ,,liberalnom“ društvu , odlučiju da budu dio svega toga i prihvate nova pravila. Međutim nije uvjek sve tako, posebno kada je iza tebe zajednica koja živi po strogim i ekstremnim pravilima koji ne daju slobodu i pravo na život. Upravo takva je i ova njemačka biografska drama Samo obična žena (Nur eine frau) koju je režisirala Šeri Horman (Sherry Hormann) dok scenario potpisuje Florijan Ojeler (Florian Oeller). Gl.uloge u filmu igraju Amila Bagriačik (Almila Bagriacik), Aram Arami, Rauand Taleb, Lara Ajulin Vinkler (Lara Aylin Winkler).
Film prati gl.junakinju djevojku Ajnur (Bagriacik) kćerku turskih imigranata koji žive u Njemačkoj. Njena poodica je strogi poštovalac tradicije zbo čega je udaju sa 16.godina, za nasilnog čovjeka sa kojim ostaje u drugm stanju i pobjegne nazad svojoj porodici u Njemačku a sve s ciljem kakobi započela novi slobodan život što se ni malo ne sviđa njenoj strogoj muslimanskoj porodici. Ona ubrzo rodi sina, pronalazi novi posao, uđe u vezu sa njemačkim mladićem, upozna nove prijatelje ali njema porodica (posebno njena braća) to shvate kao kršenje kodeksa časti, te ju pokušavaju spriječiti. Film je zasnovan na istinitoj priči o Hatun “Ajnur” Surucu koju je sa 23 godine u Berlinu ubio najmlađi brat da bi sačuvao čast porodice.
Može se zaista reći da je ovaj film šokantan i veoma tegoban za gledanje jer prikazuje jedan savremeni ,,horor“ sa kojim se jedna žena suočava u jednom evropskom društvu. Na jedan poseban način ovaj film prikazuje njemačko društvo u kojem i dalje postoje ogranci društva koji ne dopuštaju slobode u svojim nacionalnim zajednicama. Ne može se reći da je ovo prikaz samo turskih emigranata već cjelokupne islamske zajednice koja je sve veća u Njemačkoj i koja kulturološki utiče na mjenjanje slike jednog zapadnjačkog društva. Sve je to u velikoj mjeri i prikazano sa jednom mračnom slikom gdje gledalac može jasno vidjeti ekstreman uticaj religije i tradicije na život jedne zajednice kojeg zadržavaju ma koliko bili članovi jednog novog društva gdje se podrazumjeva, prihvatanje i odbracivanje ograničenja. Sve je ovo vidljivo kroz prikaz djevojkine porodice gdje se ističu reistične uloge koje su ostavrili glumci koji su tumačili ,,njenu braću“ a gdje su prikazali jednu mračan i šokantan uticaj patrijarhalnosti i konzervativnosti koja ne dopušta slobode i koja je spremna na sve kako bi ,,sačuvala čast“.
S druge strane vidimo i jednu toplu ljudsku dramu gdje je gl.junakinja protagonista a gdje je na jedan realističan način prikazana njena grčevita borba za slobodu od tradicije i sticanje slobodnog života. Kroz njen prikaz možemo vidjeti jednu vedrinu i toplinu srca i ljubavi koja se stvara tokom susreta sa novim prijateljima, poslom i novom ljubavi. Sve to prikazano je u veselom tonu i sa veselijom slikom koja će na prijatan način ispuniti gledaoca, jer će i sam biti sretan zbog njene stečene slobode i novog života. Uloga gl.glumice na jedan običan način prikazala je spremnost žene da se bori za svoje mjesto pod suncem i da se dokaže da je slobodna i jaka i mimo svih pravila koje nameće patrijarhalno ekstremističko shvatanje pojedinih članova njene zajednice.
Sve u svemu može se reći da je ovo jedan film gdje se prikazuje jedan sukob sukob mišljenja koji se suprostavlaju u drugoj zemlji sa svojim pravilima. Na jedan tipičan prikaz ovo je sukob patrijarhalne tradicije podčinjenosti i slobode odlučivanja koja donosi spelt raznih okolnosti koje su nađalost često nepredvidive i uglavnom donose tragediju ali i želju da se odreknemo i borimo protiv onoga što je ekstremno i nasilno.
Đorđe Čereković
留言