top of page
Writer's pictureDjordje .C

Zlo sređivanje (La mala ordina / The Italian Connection) 1972



Žanr : akcija / krimi / triler

Trajanje : 105 min

Ocjena : 7 / 10


Italija je zemlja koja je stvorila mafiju kao jezički sinonim za nelegalne radnje koje obavljaju određene grupe ljudi. Samim tim takve radnje su često postele ispiracija mnogima da prave određene akcione i krimi filmove u čemu je na poseban način iskazana mafija i njihove radnje. Kada su u pitanju takvi filmovi ni Italijani (pored stvaranja riječi ,,mafija’’) nisu mnogo zaostajali kada je u pitanju takav prikaz onog što su donkle i stvorili pri čemu su učinili da njihovi akcioni i krimi postanu popularni u evropi. Jedan od takivh je i ovaj koji je u Italiji stekao,,kultni status’’. Film ,,Zlo sređivanje’’ je napeti akcioni krimi film koji je režisirao i potpisao scenario popularni italijnski režiser Fernando do Leo poznat kao režiser i scenarista mnogih ,,Špageti vesterna’’ i akcionih i krimi filmova ( Za dolar više (1965),Calibar 9 (1972), Šef (1973)). Glavne uloge u filmu ostvaruju Marijo Adorf , Henri Silva, Vudi Stroud, Adolfo Čeli.


Film prati gl.junaka Luku Kanalija (Adorf) sitnog makroa iz Milana koji se zamjeri mafiji tako što ga lažno okrive da je odgovoran za nestanak velike pošiljke heroina. Zbog toga iz S.A.D-a dođu dvojica plaćenih ubica Dejv (Silva) i Frenk (Strode) koji dobiju zadatak da ga nađu i pomognu mafijašima u Milanu koje vodi Don Vito Trešoldi (Celi). Luka slučajno sazna da se na njega sprema hajka od jedne prostitutke koja radi za njega a koja je upoznala dvojicu amerikanaca, pri čemu on krene u bijeg koji nije ni malo jednostavan. Pri tom mora i da upozori svoju ženu i kćerku ali će ih mafijaši ipak ubiti,što će u njemu izazvati bijes i krenuti u osvetu. Dok bude pronalazio krivce za smrt svojih voljenih Luca sazna da mu je sve to namješteno i da je on kolateralna šteta ,,od strane moćnog mafijaša’’.


Za ovaj film se može reći da je jedan standardni prikaz koji su mnogi ljubitelji dobrih krimića i akcije mogli vidjeti jer u njemu ima i bježanije, tučnjave, jurnjave kolima, pucnjave i dr. Ipak ono što ostaje činjenica jeste i to da je ovaj film kao i mnogi koji su nastali tokom period 70-ih jedan začetnik svega toga. Kao i ostali iz tog perioda i ovaj je ,,old scool’’ iz koga su filmski stvaraoci dobijali inspiraciju i kojI su stvorili pojedine visoko tehnološke i scenski ,,napucane’’ filmove koji su svojim komercijalnim prikazom sve više gube na značaju i prikazuju nešto neostvarivo i nemoguće.



Ovaj film kao i mnogi iz perioda 70-ih ipak u sebi nosi tu neku realnu sliku u kojoj kada gledalac posmatra scene one djeluju ostvarive. Jednostavno se može reći da je ovo klasika koji u sebi čiji su primjeri nasilja prikazani u dosta realnoj slici koji će svakako privući gledaolca bez obzira na tehnološko tehnički nedostatak u prikazivanju filmova. Posebnu snagu filmu daju i dijalozi koji u nekim trenutcima djeluju dosadni i ne drže pažnju ali ipak nadomještavaju i dočaravaju samo radnju. Ipak ono što u ovom filmu dominira je I ona klasična napeta jurnjava koju imamo priliku gledati u savremenim ostavrenjima a to je tučnjava, napeti dijalozi, kao i avanturističe i ekstremne scene u kojima vidimo jurnjavu automobila, koja na trenutak djeluje smješno ali ako se uzme u obzir period u kojem je snimano, sasvim će za mnoge to biti i razumljivo.


Glumačka postava koja je dosta sačinjena od stranih glumaca svakako da daje esenciju različitih glumačkih predformanska i prikaza koji samo doprinose boljem prikazu filma, što se inače i može vidjeti u Di Leovim filmovima. Posebnu moć u filmu daje Henri Silva inače poznat po akcionim i krimi ostvarenjima u kojima je glumio u Italiji od kojih jedan od najpopularnijih Di Leovih filmva The boss (1973). Tu je Vudi Stroud koji je također bio pupularan akcionim kao i vesternima u kojima kao i u ovom ostvario ulogu marčnog i hladnokrvnog profesinolaca.




Svojim predformansima obojica ostavljaju napet i mračan prikaz nasilja koje možda nije u tolikoj mjeri iskazano ali koje kontinuitano traje i dolazi do svog vrhunca koji će se svakom ljubitelju akcije i krimija svidjeti. Zanimljivo je da je na osnovu njihovih uloga u ovom filmu Kventin Tarantino dobio inspiraciju za Petparačke priče (1994) u kojima je također prikazao dvojicu plaćenih ubica koje su glumili Džon Travolta i Semjuel L. Džekson. U filmu naravno dobru ulogu ostvaruje i švajcarski glumac Marijo Adorf koji je svojim prikazom dobrodušnog makroa, ostavi odobar utisak u samom filmu.


Ono što je važno jeste i da je ovaj film jedan od boljih u tkz. ,,poliziotteschi’’ žanru koji je krajem 60-ih nastao u Italiji a koji je prikazivao mafiju i kriminal kroz akcione i krimi filmove kojeg su prozvali i špageti krimi flmovi. Fernando Di Leo je svavko ostavio dobar trag kada je u pitanju ovaj žanr koji je nastao u Italiji pri čemu je u tom žanr ostavio veliki broj filmova koje je režirao ili pisao scenario. Među tim visoko i nisko budžetnim filmovima je i ovaj ,,Zlo sređivnaje ili The Italian Connection’’ koji je ostavio je dobar trag u evropskom krimi žanru kojeg su sačinjavali slikovite scene nasilja, dobar i slikovit scenario uz dobru muziku.



Đorđe Čereković

2 views0 comments

Comments


bottom of page